A Magyar Közlöny 179. számában kihirdetésre került a veszélyhelyzetre tekintettel a gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítéséről szóló az 560/2021. (IX. 30.) Korm. rendelet. A szabályozás a családi kedvezményre jogosultak többlet adóvisszatérítéséről rendelkezik.
A kedvezmény összege korlátozott, legfeljebb a 2020. év december hónapjára a Központi Statisztikai Hivatal által a teljes munkaidőben alkalmazásban állók tekintetében közzétett nemzetgazdasági szintű bruttó havi átlagkereset (449.400 forint) tizenkétszeresének a 15 százaléka, ezer forintra kerekítve.
A jogszabály minimális visszatérítésről is rendelkezik. A kedvezmény összege ezer forint, ha a magánszemély összevont (az adóalap-kedvezmények levonása után megállapított) adóalapja 2021. évi adójának az adókedvezmények levonása utáni része legalább egy forint, de az ezer forintot nem éri el.
Az összevont adóalap részét képezik: bérjellegű jövedelmek, tagi jövedelem, egyéni vállalkozói kivét, átalányadózó egyéni vállalkozók átalányadó alapja, őstermelők átalányadó alapja, őstermelői jövedelem, ingatlan bérbeadás, egyéb bevétel stb.
A 2021. évben igénybe vehető adóalap-kedvezmények (kötelező igénybevételi-sorrend):
- négy vagy többgyermekes anyák kedvezménye (megszületett gyermekek)
- személyi kedvezmény (súlyos betegség esetén),
- első házasok kedvezménye (polgári esküvőt követő hónaptól),
- családi kedvezmény (eltartottakra/kedvezményezett eltartottakra és magzatra való tekintettel is).
A kedvezmény a bevallási tervezet elfogadásával/kiegészítésével és önbevallás benyújtása esetén is érvényesíthető lesz.
A családi kedvezmény-előleg
A kedvezményre az állami adó- és vámhatóság 2022. február 15-ig előleget utal ki abban az esetben, ha
a) a magánszemély kedvezményre való jogosultsága a NAV rendelkezésére álló adatok alapján megállapítható.
b) A magánszemély a családi kedvezményre való jogosultságáról az őt megillető adóvisszatérítés kiutalásának teljesítéséhez szükséges adatokról 2021. december 31-ig elektronikus úton vagy papír alapon nyilatkozatot tesz az állami adó- és vámhatóságnak.
Az előleg kiutalásának feltétele:
- a kiutalás teljesítéséhez szükséges adatok (pl. cím, belföldi fizetési számla száma) rendelkezésre állnak,
- a magánszemély az előleg kiutalásáig nem nyújtott be a 2021. évre vonatkozóan bevallást.
A családi kedvezmény-előleg összege
Az előleg összege a magánszemélytől a 2021. év tekintetében a kifizetők által levont személyi jövedelemadó előleg, de legfeljebb a 2020. év december hónapjára a Központi Statisztikai Hivatal által a teljes munkaidőben alkalmazásban állók tekintetében közzétett nemzetgazdasági szintű bruttó havi átlagkereset tizenkétszeresének a 15 százaléka, ezer forintra kerekítve, de minimum ezer forint, ha az összevont adóalap adója nem éri el az 1000 forintot.
A visszatérítésre jogosultak
Adóvisszatérítésre jogosultak azok a magánszemélyek, akik a 2021. adóév bármely napján családi kedvezményre voltak (lesznek) jogosultak.
Az Szja törvény 29/A. § (3) bekezdése értelmében családi kedvezményre jogosult az a magánszemély, aki:
- a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult, továbbá
- a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa,
- a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa,
- a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy),
- a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.
Az adóvisszatérítés akkor is jár, ha az érintett magánszemély nem vesz igénybe családi kedvezményt, vagy nem ő érvényesíti a családi kedvezményt. A jogszabály szövege alapján úgy vélem, hogy adóvisszatérítésre jogosult:
- a gyermek mindkét családi kedvezményre jogosult szülője, ha a gyermeket közös háztartásban nevelik,
- a gyermek szülőjének házastársa (nem közös gyermek), ha a gyermeket ők nevelik,
- gyermekfelügyeleti jog megosztottsága esetén, aki családi pótlékra jogosult (a bírósági döntésre is ügyelni kell),
- a várandós kismama (orvosi igazolás szükséges, hogy a magzat betöltötte a 91. napot),
- a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy),
- a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.
Az élettársak esetében a gyermek vér szerinti szülőjével együtt élő élettárs akkor jogosult a családi pótlékra, ha legalább egy éve szerepelnek az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában. Ebben az esetben családi kedvezmény szempontjából is jogosultnak minősül és jogosult az adó-visszatérítésre is.
Az adóalany az Szja tv. szerinti összevont (az adóalap-kedvezmények levonása után megállapított) adóalapja 2021. évi adójának az adókedvezmények levonása utáni részét nem köteles megfizetni. Hogyan kell számolni?
Összevonásra kerülő jövedelem |
négy vagy többgyermekes anyák kedvezménye (nem minden jövedelemre vonatkozik) |
személyi kedvezmény |
első házasok kedvezménye |
családi kedvezmény |
Összevonásra kerülő adóalap |
Összevont adóalap adója (adóalap x 15 százalék) |
őstermelők kedvezménye |
Összevont adóalap után megfizetendő adó = kedvezmény összege, legfeljebb (449.000 x 12 x 0,15) 808.200 forint |
Az adóról való rendelkezés
Előfordulhat, hogy a magánszemély által ténylegesen megfizetett (megfizetendő) személyi jövedelemadó összege 0 forint. Az adó-visszatérítés az összevont adóalap adóját csökkenti, ezért, ha emiatt az nulla forint lesz, a magánszemély nem tehet már rendelkező nyilatkozatot – önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatot, nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot – csupán az adó 1+1 százalékáról rendelkezhet.
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást a 2005. évi CXX. törvény szabályozza. Az Ekho tv.4. §-a alapján az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás mértéke 15 százalék, nyugdíjasok esetében 9,5 százalék. Bármelyik mértéket vesszük alapul 9,5 százalék személyi jövedelemadónak minősül. A nem nyugdíjasok esetében a fennmaradó 5,5 százalék TB járuléknak minősül.
Az 560/2021 (IX. 30) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az Ekho tv. szabályai szerint közterhet fizető, az Szja tv. 29/A. § (3) bekezdése szerint – figyelemmel az Szja tv. 29/B. § (5) bekezdésére is – a 2021. év bármely napján családi kedvezményre jogosult magánszemély, akkor is, ha a családi kedvezményt nem veszi igénybe, vagy nem ő veszi igénybe, a 2021. év tekintetében tőle levont egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásnak) az Ekho tv. 9. §-a szerint szja rész tekintetében ekho-kedvezményre jogosult.
Az 560/2021 (IX. 30) Korm. rendelet 5. szakaszának második bekezdése azt mondja, hogy az ekho-kedvezmény a magánszemélyt az 1. szakasz első bekezdése szerinti kedvezményt (azaz az adó-visszatérítés) követő sorrendben illeti meg. Először az adó-visszatérítés és utána az ekho-kedvezmény.
A kisadózó vállalkozások adókedvezménye
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 7. §-a alapján bejelentett kisadózó vállalkozók is jogosultak lehetnek az adóvisszatérítésre abban az esetben, ha 2021. év bármely napján családi kedvezményre lettek volna jogosultak az Szja. tv. 29/A. §-a alapján.
Az ő esetükben az adóvisszatérítés mértéke az általuk megfizetett tételes adó (25.000 forint, 50.000 forint, vagy választásuk alapján 75.000 forint) összegének 25 százaléka. A visszatérítés az ellátási jogosultságukat nem érinti. rendelkezéseit alkalmazni kell. (7) A kisadózó az őt megillető adóvisszatérítés kiutalásának teljesítéséhez 2021. december 31-ig elektronikus úton vagy papír alapon nyilatkozatot tehet az állami adó- és vámhatóságnak.
A visszatérítés összegének kiszámításakor a veszélyhelyzet ideje alatt egyes gazdaságvédelmi intézkedésekről szóló 485/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet szerint meg nem fizetett tételes adó összege nem vehető figyelembe. Az adószámlájukon Covid 19 jelzéssel szerepel.
A NAV a kisadózó nyilatkozata alapján elkészíti a kisadózó bevallási tervezetét, amely tartalmazza a visszatérítés összegét akkor is, ha a kisadózó egyébként személyi jövedelemadó bevallásra nem lenne köteles.
Forrás: 5percado.hu